MENÜ

KAPAT

Cerrahi Yöntemler

Minimal İnvaziv
Cerrahi

Bu ameliyatlar kapalı ameliyat, koltuk altı ameliyatı, pencere ameliyatı, küçük kesi ameliyatları gibi isimlerle de adlandırılır. Bu ameliyatlarda iman tahtası diye bilinen göğüs ön kemiği hiç açılmaz veya kısmen açılır. Ameliyat kesisi 7-10 cm uzunluğundadır. Bu kesiye ilave olarak kamera, ekartör vs için birkaç adet delik açmak gerekebilir.

Ameliyat esnasında bir kamera ve bu ameliyatlar için özel olarak üretilmiş uzun saplı cerrahi aletler kullanılır. Cerrah genellikle tek başına veya bir yardımcı cerrahla bu ameliyatları yapar.

Avantajları: Kemik kesilmediği durumlarda buna bağlı komplikasyonlar görülmez. Kanama, enfeksiyon, ağrı daha az görülür. İyileşme daha hızlıdır. Daha kozmetiktir.

Dezavantajları: Genellikle kalbin belli bir bölümündeki sorunlar giderilebilir. Her ameliyatta kullanılamaz. Cerrah için en konforsuz ameliyat tiplerinden biridir. Eğitimi zordur ve öğrenmesi uzun zaman alır.

Yorumlar

10

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
İ. h.Yusuf GÜVENT. Ş.Cem AlhanHazar Artuç Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Hazar Artuç
Ziyaretçi
Hazar Artuç

Hocam selamlar bennim loeys dits tip 3 genetik hastaligim mevcut. Aort kok sinüs valsalva duzeyinde 4.7 asendan aort 4.3.
Kusuk kesi ile kapak korunarak ameliyat yapilabilir mi? Oneriniz nedir? Tesekkurler.

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Olabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Hazar Artuç
Ziyaretçi
Hazar Artuç

Hocam selamlar ben hazar artuc 30 yasimdayim. 183 boy 94 kiloyum. Aort kök 4.7 asendan 4.3, genetik hastaligim var 5 mm de ameliyat gerek denildi. Siz kucuk kesi ile kapagi koruyarak aortu degistiriyor musunuz bilgi alabilir miyim?

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Evet yapıyoruz. Geçmiş olsun.

T. Ş.
Ziyaretçi
T. Ş.

ASENSAN aort anevrizmasi + biküspit aorta + egzantrik 2-3 derece aort yetmezliği + Egzantrik 1 derece mitral kapak yetmezliği + LV hipertrofisi.bu hastalığın tedavisi minimal invazi yöntemi ile veya robotik amelyat ile iman tahtası kesilmeden yapılabiliyor mu Kayseri’den gelecegiz muane olmaya Allah’ın izni ile.

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Evet yapılabilir. Geçmiş olsun.

Yusuf GÜVEN
Ziyaretçi
Yusuf GÜVEN

Hocam merhaba Ef 20 Böbrek değerleri 2.00 aort darlığı mevcut kapalı ameliyat yapılabilir mi

Cem Alhan
Editor

Evet yapılabilir. Geçmiş olsun.

İ. h.
Ziyaretçi
İ. h.

Hocam 19 yasindayim mitral 3 derece aort 2 derece yetersizlik var biyolojik kapak dusunuyorum kucuk kesiyle ameliyat mumkun mudur

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Evet mümkündür.