MENÜ

KAPAT

Cerrahi Yöntemler

Kateter Temelli
Girişimler

Bu ameliyatlar genellikle hibrit odalarda (anjiyo cihazı ve ameliyathanenin iç içe olduğu odalar) yapılır. Bu ameliyatlar genellikle kasıktan iğne deliğinden girilerek kateterler vasıtasıyla yapılır. Bazen kasık bölgesinde 3-4 cm’lik kesiler gerekebilir. Bu yolla istenilen bölgeye balon, stent, kaplı stent vs konabilir.

Avantajları: En az travmatik yöntemdir. Birçok işlem lokal anestezi ile yapılabilir.

Dezavantajları: Her hasta ve her hastalık için uygulanamaz. Hasta belli dozlarda radyasyon ve ilaç (kontrast madde) yüküne maruz kalır. Kullanılan malzemeler daha pahalıdır. Son yıllarda yaygınlaşmaya başladığından uzun dönem sonuçları belli değildir.

Yorumlar

2

avatar
HULUSİ AKBEL
Ziyaretçi
HULUSİ AKBEL

Hocam merhaba benim rahatsızlığım kalp kası sertleşmesi ve genişlemesi buna bağlı ritm bozuklığu ve nefes darlığı var 2defa elektro şok işlemi yapıldı ama kısa süre sonra tekrar AF ye döndü 9 eylül üni. doktorum septal ablasyon önerdi başka bir doktorumda riskli diye önermedi ilaçların dozunu artırdık ama faydası olmuyor siz septal ablasyon yapıyormusunuz veya önerirmisiniz dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar

Cem Alhan
Editor

Merhaba, septal ablasyon kardiyologlar tarafından yapılır. İşlem başarısız olursa biz ameliyat yapabiliriz. Geçmiş olsun dileklerimle.