MENÜ

KAPAT

Videolar

Kalp Damarı Tıkanıklıklarının Cerrahi Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Yorumlar

24

avatar
11 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
ENGİN KURUBACAKEsraA. .Esra YıldızSemih KARSAL Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
AYŞE YILMAZ
Ziyaretçi
AYŞE YILMAZ

MERHABA HOCAM EŞİMDE KRONİK SÜREÇTE REKANALİZE TROMBOZ TEŞHİSİ KONULDU.SAĞ BACAKTA BALDIRDA ŞİŞLİK MEVCUTTU,SAĞ BACAK ÜST KISIM İSE SOL BACAĞA GÖRE SOĞUK ISI FARKI VAR.DOPLER USG SONUCU YUKARDA YAZDIĞIM GİBİ KRONİK SÜREÇTE REKANALİZE TROMBOZ ÇIKTI.GÖBEKTEN UYGULANAN CLEXENA VE DOXİUM 500 TABLET KULLANDIK.VARİS ÇORABI ÖNERİLDİ.BİR BUÇUK AY OLMASINA RAĞMEN PEK BİR DEĞİŞİKLİK OLMADI.BİZLERE ÖNERİNİZ VE TAVSİYELERİNİZ NELER OLABİLİR SİZE HANGİ GÜNLER ULAŞABİLİRİZ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER SAYGILAR.

Cem Alhan
Editor

Daha çok erken. Tedaviniz doğru. Biraz zamana ihtiyaç var.

nurcan bulut
Ziyaretçi
nurcan bulut

hocam merhaba bende sezeryan sonrasi sag bacagimda dvt olustu suan bacagimi hareket ettiremiyorum.kasiktan itibaren şiş ve gergin ciddi agri var clexan tedavisi baslandi gecmesse 10 sonra anjio ile acilacak.sizce gecmi olur beklemek

Cem Alhan
Editor

Geç olabilir. Doç. Dr. Mert Dumantepe ile irtibata geçin. Geçmiş olsun.

mustafa özmen
Ziyaretçi
mustafa özmen

sol cfv de komprese edilemeyen %30-40 reknalize akım görülen ekojen yapıda kronik trombüs izlendi. sol sfv komprese edlemeyen minimal rekanilize akım görülen kronik tronbüs izlenmiştir.
sol popliteal vende lümen içi renk dolumu patent olup komresyona augmentasyona yanıt tamdır.
sol vsm çapı 7 mm orta segmentde 503 mm ölçülmüş olup artmıştır.

sol SFM DE anterosüperiora doğru uzanan ve safen ven birleşkesinde 18 mm çapa ulaşan yüzeysel venöz yapı izlenmıştır safenofemoral birleşkede kontinü reflü akım izlendi
valsalva menevrasi ile sol sfm de ve vsmd cfvde grade 4 reflü akım izlenmiştir. sizden ricam tafsiyeniz ne yapabilirim bu duruma.saygılar..

Cem Alhan
Editor

Varis çorabı giyin ve doktorunuzun yazdığı ilaçları kullanın.

Ayşe
Ziyaretçi
Ayşe

Merhabalar hocam ben 1 ay önce pulmoner emboli tanısıyla hastaneye yattım 20 yaşındayım bacağımda kas yırtılması sonucu akciğerler pıhtı attı şuan satürasyonum da bir sıkıntı yok ama bacağımda ana femoral ven yüzeyel femoral ven ve popliteal vende tıkanıklık var varis corabı kullanıyorum geceleri çıkarınca biraz yürüdükten sonra hafif morarma oluyor ve nabzım hızlanıyor Hastanede clexan kullandım şuan bırakıldı coumadin tedavisi alıyorum bacağım için herhangi bir cerrahi işlem gereklimidir ve ne kadar süre sonra yürüyebilirim şuan izin verilmiyor 1 ay geçti

Cem Alhan
Editor

Yürümenizi neden yasakladılar anlamadım. Bence doktorunuza sormanızda fayda var. Geçmiş olsun.

Ayşe
Ziyaretçi
Ayşe

Pıhtım rekanalize olduğu için yürümemi istemiyor sizce uygun mu

Cem Alhan
Editor

Bence uygun değil.

ahmet erdem
Ziyaretçi
ahmet erdem

merhaba hocam 60 yaşındayım kilom 66 boy 1.68 ben 12 sene önce bay pas oldun 4 damar takıldı yaklaşık altı aydır yürüme zorluğu çekiyorum.Önceleri yokuş çıkarken zorlanıyordum.şimdi düz yolda 50 60 metre yürüdüğümde bacaklarımla hiç kuvvet kalmıyor.dinlenince geçiyor yine aynı mesafeyi yürüdüğümde kalıyorum.kullandığım ilaçlar tip 2 diyabet ilaçları da kullanıyorum öneriniz nedir.bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla.

Cem Alhan
Editor

Merhaba, mutlaka kardiyoloğunuza görünün. Şikayetiniz ciddi. Geçmiş olsun.

İsmail
Ziyaretçi
İsmail

Merhaba Hocam,

45 gün kadar önce, sağ bacakta şişlik, yürüme zorluğu ve sırt ağrısı şikayetim ile hastaneye gittim ve birkaç gün sonrasında DVT ve pulmoner emboli teşhisi kondu. 10 gün yatış yaptım, clexan ile tedaviye başlandı. Şuanda Xarelto ve varis çorabı kullanıyorum. Yatış sonrası 30 gün geçti, bacaktaki ağrılar sona erdi ama halen hafif şişlik ve fazla ayakta kalma sonrasında bir basınç oluşuyor. Süreç normal midir? Tam iyileşmeyi ne kadar zamanda beklemeliyim?

Cem Alhan
Editor

Merhaba, süreç tamamen normal. Tam iyileşme için belli bir süre verilemez zira tamamen normalleşme her zaman mümkün olmayabiliyor. Ama yine de şikayetleriniz büyük oranda 3-4 ay içinde geçer. Geçmiş olsun.

Semih KARSAL
Ziyaretçi
Semih KARSAL

Merhaba Hocam, ALT EKSTREMİTE RDUS SOL: Vena safena magna femoral kesimde çapı 4mm diz seviyesinde çapı 3mm ölçülmüştür. Vena safena magna valsalva manevrası boyunca devam eden (4 sn’den uzun süren) reflü akım izlenmiştir. vena safena magna başlangıç kesiminde milimetrik parsiyel trombüs görünümü mevcuttur. yüzeyel femoral ven 1/3 proksimal kesimde parsiyel, distalde total trombüs görünümü saptanmıştır. bu düzeyde ince venöz kollaterallerin genişliği izlenmiştir. popliteal vende parsiyel trombüs görünümü izlenmiştir. yüzeyel femoral ven ve popliteal vende yer yer 1 sn kadar süren reflü akım izlenmiştir. Hocam durum budur, şuan (3-4 senedir) coumadin ve kasık bölgesine kadar uzunlukta varis çorabı (giymeye çalışıyorum) kullanıyorum,… Read more »

Cem Alhan
Editor

Merhaba, böyle devam. Ameliyata gerek yok. Geçmiş olsun.

Esra Yıldız
Ziyaretçi
Esra Yıldız

Merhaba hocam, bacağındaki sıkıntı sebebiyle kalp damar cerrahi gittim dobler çekildi ve sol bacağımda ileri derece damar yetmezliği teşhisi konuldu sol vsp çapı 3.3 mm valsalma boyunca devam eden grade reflü 4 izlenmiştir yazıyor raporunda bana açık ameliyat olmam gerektiği söylendi olmalı mıyım

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Evet olsanız iyi olur. Geçmiş olsun.

A. .
Ziyaretçi
A. .

İyi günler eşimde sol kalçada ağrı ve daha sonra sol baldır şişmesi sonrası doppler çekildi. İlk doppler Raporunda uyluk proksimal orta kesiminde sol yüzeyel femoral venden popliteal vene ve derin krutal venlere uzanan lümeni tamamen dolduran ekojen hipoekoik pıhtı materyali izlenmiştir. Ana femoral ven açık görünümdedir. Proksimal yüzeyel ven açık görünümdedir.ikinci dopplerde ;sol yüzesel femoral benim kranilinden itibaren başlayan popliteal ben ve distalindeki derin krutal venöz yapılarda ven çapları artmış olup lümenleri homojen hipoekoik akut trombus ile büyük oranda oklüde görünümdedir. yüzeyel femoral benim özellikle kranial segmentinde ince ve zayıf rekanalize akım mevcuttur. diğer venöz yapılarda tama yakın oklüdedir.kompresyona ve… Read more »

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Yapılan tedavi doğru. Muhtemelen bşr iki gün içinde taburcu olursunuz. Geçmiş olsun.

Esra
Ziyaretçi
Esra

Merhaba hocam

Sol safenofemoral bileşkede grade 1 reflü akım izlendi

Sağ ana femoral vende grade reflü akım görüldü
Sonuçlarım bu şekilde doktor belden aşağı uyuşturup iki bacak için anju olacağını kapakçıklarda sorun olduğunu belirtti sizce olmalımıyım ilerler mi olmazsam

Cem Alhan
Editor

Merhaba, bir şey yapmaya gerek yok.

ENGİN KURUBACAK
Ziyaretçi
ENGİN KURUBACAK

Hocam merhaba eşim 9 ay önce bel fıtığı ameliyatı geçirdi ve 4 ay sonra ağrıları başladı tekrardan beyin sinir cerrahları emg , mr vs görüntülemelerinde bu ağrıların olmasını olağan görmediler. Annesindeki genetik yatkınlık yüzünden kalp damar cerrahisine gidip renkli doppler çekildi. Sağ vsm trasesinde safenofemoral birleşkede tek odakta valsalva manevrası ile kontinü reflü mevcutttur.
Bilateral vsm çapları uylukta en geniş 2.5 mm, kruriste 1.5mm dir.
Bize varis çorabı ve doxium 1000mg verildi ve ağrıların geçeceği söylendi bu yazanlarla bu ağrıların olabilmesi mümkün müdür mümkünse ne kadar sürede geçebilir . İyi çalışmalar Allah başımızdan sizleri eksik etmesin

Cem Alhan
Editor

Merhaba, Bu yazılanlarla bu ağrıların olması çok mümkün değil. Geçmiş olsun.