MENÜ

KAPAT

Basında Cem Alhan

‘Robotla’ İki Kalp Kapakçığı Değiştirildi

“Dahi Robot”. Dünyada ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilen bu operasyonda “Robot” ile hastanın iki adet kalp kapakçığı değiştirildi.

Dünyada ilk kez robotla, yalnızca iki santimlik kesikten hiç el değmeden iki kalp kapakçığı birden değiştirildi. Açık kalp ameliyatına gerek kalmadan kalp ameliyatı olan 48 yaşındaki Şekernaz Çiçek, ertesi gün taburcu oldu. İlk kez Türkiye’de uygulanarak tıp literatürüne giren Prof. Dr. Cem Alhan’ın yaptığı ameliyat bilimsel yayın olarak dünyaya sunuldu. Şekernaz Çiçek’e çocukluğunda geçirmiş olduğu ateşli hastalığa bağlı olarak mitral ve triküspid kapağında darlık ve kaçak teşhisi konuldu, ameliyat kararı alındı ancak bir sorun vardı. Vücudunda çok fazla sayıda iyi huylu tümör bulunuyordu. Bu yüzden büyük ameliyat kesileri tehlike oluşturuyordu. Ameliyatın robotla yapılmasına karar verildi. Böylece göğüs altından iki santimlik delikten kapakçıklar değiştirilebilecekti. Prof Dr. Cem Alhan on kişilik ekibi ile ameliyata girdi. Ameliyat masasına üç metre uzakta oturarak kumanda aletiyle eli hastaya hiç dğemeden operasyonu gerçekleştirdi. Robotun dört koluyla, iki kapak birden yalnızca iki santimlik kesiden değiştirildi. Şekernaz Çiçek operasyondan iki gün sonra kendisini ameliyat eden robotu yakından gördü. İşte dünyada ‘dâhi robot’ yakıştırması yapılan Da Vinci’nin marifetleri;

Eli Titreyen Bile Kullanır

Robot kıtalararası bile ameliyat yapılabilmesi için üretildi ve iki kıta arasında ameliyat denemesi başarılı oldu.
Türk doktorlar robotu kullanmak için genellikle Almanya ve Fransa’da eğitim alıyor. Domuzlar ve kadavralar üzerinde çalışma yapılıyor. Üç boyutlu kamerası sayesinde doktor, çıplak gözle görebildiği görüntünün 12 kat büyütülmüş halini izleyebiliyor.
Da Vinci’nin dört kolu var ve her bir kol 540 derece hareket kabiliyetine sahip. Yani hiçbir cerrahın olamayacağı kadar küçük bir delikte manevra yapabiliyor. Eli titreyen bir doktor bile robotla ameliyat yapabiliyor kollar bu riski sıfırlıyor.
Göğüs kafesi hiç kesilmiyor. Bunun yerine kalbe memenin hemen altındaki küçük bir delikten girilebiliyor. Bu sayede hasta uyandığında hiçbir ağrı hissetmiyor.
Kanama oranı azaldığı için kan nakline gerek kalmıyor.
Hasta ameliyatın hemen ertesi günü yan pozisyonda yatabiliyor.
Hastanede yatış süresi çok kısalıyor. Hasta bir iki gün içinde taburcu ediliyor. Hasta isterse ameliyattan bir hafta sonra bisiklete binebiliyor. Açık operasyonda hasta 2 hafta sonra işine dönebilirken bu süre robotla 1 hafta gibi kısa bir süreye iniyor.

‘Tek Kapak Yapılıyordu’

Prof. Dr. Cem Alhan: Robotla bugüne kadar sadece tek kapak değişimi yapılıyordu ki bu operasyonun sayısı da dünyada 7-8 vakayı geçmez. Biz iki kapağı dünyada ilk kez robotla değiştirmiş olduk. Hastamıza bir mekanik bir de sığır kapağı taktık. Durumu gayet iyi. Her kalp ameliyatı robotla yapılabilir. Bugüne kadar 20 ameliyat yaptım. Mitral, triküspid kapak tamiri ve değişim ameliyatları, kroner by-pass, kalbin içinde kulakçıklar arasında delik bulunması ve ritm bozuklukları ameliyatlarını yapabiliyoruz.

Sabah – ‘Robotla’ iki kalp kapakçığı değiştirildi

‘Robotla’ İki Kalp Kapakçığı Değiştirildi hakkında soru ve yorumlarınızı bizimle paylaşın.

10

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Nurten AkmanUğur ÇiçekGürsel ÖzataGülden ertopuzluCem Alhan Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
S. i.
Ziyaretçi
S. i.

Merhabalar
Annemde kalp hastası ve son gittiği kontrolde kalp kapakçığının bir tanesinin tedavisinin mümkün olduğunu diğer kapakçığın ise değiştirileceğini söylediler ve Aralık ayına kadar ameliyat olunması gerektiğini söylediler bu durumda ailecek tedirginiz.bunun gibi durumlarda net tarih söylenebilir mi aralık vs. gibi?
kalp kapakçığının biri değişecekken diğerinin ameliyat ile tedavisi mümkün müdür?

Cem Alhan
Editor

Raporları görmeden bir şey söylemem mümkün değil. Geçmiş olsun.

Gülden ertopuzlu
Ziyaretçi
Gülden ertopuzlu

Mrb hocam 2019 yılında babam kalbinde mıksoma denilen kıtle ameliyatı oldu 2021 yılında tekrarladıgını soyledıler ameliyat ıcın cok riskli dıyolar aort kapagı 2. Kez darbe aldıgı ıcın neyapıcagımızı sasırdık cvp verirseniz sevinirim sımdıden tskler

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Tetkik sonuçlarını yollayın değerlendireyim. Geçmiş olsun.

Gürsel Özata
Ziyaretçi
Gürsel Özata

Hocam benim ciddi aort darlığım var. kalp kapağımın değişmesi gerekiyormuş… Siz nasıl bir ameliyat önerirsiniz

Cem Alhan
Editor

Merhaba, uygunsa kapalı ameliyat öneririm.

Uğur Çiçek
Ziyaretçi
Uğur Çiçek

hocam annemde kalp kapağı kaçağı var annem 11 yışdır dializ hastası son 1yıl hemo dializ öncesi periton nefroloğumuz bir ay her gün dializ sonra kapalı ameşiyat dedi .
Hocam trabzondayım trabzonda yatıramıyabilir mişiz dializ hastası oşduğu için ameliyat oşması gerekiyorsa siz yapar mısınız.

Cem Alhan
Editor

Merhaba, tabi ki yaparız. Geçmiş olsun.

Nurten Akman
Ziyaretçi
Nurten Akman

Hocam eşim 2023 Ekim ayında Bypass ameliyatı oldu.Ameliyattan sonra Akcigerlerinde şu toplanmış ameliyattan 3 hafta sonra ilk kontrole gittiğinde igneyle 1,8 litre su aldilar ve sonra eve gönderdiler.Sonra yine nefes darlığı çekiyordu ve hiç uyuyamiyordu.Kardiologa götürdük.Kardiolog kalp kapakginin kacirdigi icin Akciğerleri şu toplandığını ve ödem yaptığını söyledi. Bypass sırasında eşime kalp kapağına bir halka takmislardi. Şimdi yani 45 gün sonra Kardiologumuzun koyduğu kanı üzerine kalp kapağının kacirmasindan dolayı akciğerler şu topluyormus,bunun kurutulması dan sonra kalp kapağının degistiril.esi için bir ameliyat daha yapılması icab ediyormus,ama buda daha riskli imiş. Kıymetli hocam,eşim 77 yaşında siz bu durum için ne diyorsunuz.Bizi aydınlatır ve… Read more »

Cem Alhan
Editor

Merhaba, ameliyat gerekliyse olmalı. Böyle idare etmesi zor. Ameliyat robotik yapılabilir. O zaman risk de azalır. Geçmiş olsun.