MENÜ

KAPAT

Basında Cem Alhan

Kardeş Operasyonu

Protez kapaklar yerine kişinin kendi aort zarından yapılan kapak ile kalp cerrahisi tarihine damgasını vuran Jappon bilim insanı Prof. Dr. Shigeyuki Ozaki’nin, Türk doktor Prof. Dr. Cem Alhan’a eğitimci sertifikası verdiği törende ilginç bir buluşma yaşandı. Prof. Dr. Cem Alhan ile Ozaki yöntemi ile ameliyat ettiği kardeşi Dr. Cumhur Alhan törende buluştu. Cem Alhan, kardeşini Ozaki yöntemiyle anamoli riskinden nasıl kurtardığını anlattı.

Londra’da yaşayan Türk kalp cerrahı Doktor Cumhur Alhan’a geçen yıl lenfoma teşhisi konuldu. Kanser teşhisi, Dr. Alhan’ın hayatında farklı bir sayfanın açılmasına da neden oldu. Kanser tedavisine geçmeden önce yapılan tıbbi incelemede ise kalp kapağında bir sorun saptandı. Bu sorun düzeltilmeden kanser tedavisine geçilemezdi. Yıllarca başka kalplere hayat veren Dr. Cumhur Alhan, bu kez kendi kalbinin tedavisi için çabalayacaktı.

‘Hiç Düşünmeden Geldi’

Dr. Alhan, hiç düşünmeden soluğu, Türkiye’de aldı. Zira kardeşi bir kalp cerrahıydı ve bu zor günlerinde abisi için elinden gelenin en iyisini yapacağından emindi. Acıbadem Maslak Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cem Alhan, kalbini eskisi gibi sağlıkla ve yaşama sevinciyle çarptıracak uygulamanın “Ozaki Yöntemi” olduğunu ağabeyine söyledi.

Cem Alhan, kardeşine Ozaki yöntemini uygulamaya karar verirken, başarılı ameliyatın ardından aort kapak sorunu yaşayan Cumhur Alhan sağlığına kavuştu. Avrupa’daki tek Ozaki eğitmeni unvanını yöntemin mimarı Japon Dr. Ozaki’nin elinden alan Prof. Dr. Alhan duygularını şöyle özetledi:

‘Çok İyi Bir Abidir’

“Ağabeyim önce Boğaziçi Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği eğitimine başladı ve bu eğitimi Hollanda’da tamamladı. Sonra tıp okudu ve kalp cerrahı oldu. Daha sonra üstüne felsefe yüksek lisansını tamamladı. Olağanüstü bir insan, çok iyi bir abidir. Birinci derecede bir yakınınız söz konusu ise ameliyat öncesi duygusal bir yoğunluk oluyor ama hasta bir kez anesteziye girdiğinde onun kim olduğunu düşünmeden ameliyatı yapıyorsunuz.

Abimin kalbinin sağlıklı atması, protezlerin yaratacağı sorunlardan uzak durması çok önemliydi. Zira kanser tedavisi başlayacak ve bu tedavi maalesef masum bir tedavi değil. Bazı organları da zorluyor. Ozaki yöntemi sayesinde onu kalp sağlığına kavuşturduk. Şimdi sıra diğer tedavilerinde” diye konuştu.

Milliyet – Kardeş Operasyonu

Kardeş Operasyonu hakkında soru ve yorumlarınızı bizimle paylaşın.

10

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
hasan ağVildan yılmazVildanYasirCem Alhan Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Halim şahin
Ziyaretçi
Halim şahin

Benide 2016 şubat ayında ameliyat etti .. çok iyi işini son derece iyi yapsn bir doktor cem alhan .. Allah ondan razı olsun.. 19 saatte ayağa kaldırdı 5. Gün eve yolladı.. bir ay sonra kontrol ve bir daha hiç gelme dedi.. ameliyattan sonra her sabah saat 07.00 da başımdaydı.. evi hastaneye bir saat uzaklıkta.. gece de başımda.. hadi ben hastayım uyku saatim önemli değil.. ne zaman uyuyorsun diye sordum.. güldü….şimdi ye kadar kalple ilgili hiç sorunum olmadı.. teşekkürler dr. Cem alhan

Cem Alhan
Editor

Ben de güzel dilekleriniz için teşekkür eder, sağlıklı uzun bir yaşam dilerim.

Yasir
Ziyaretçi
Yasir

Hello Dr
I need to change the aortic valve
İs the robotic da Vinci applicable??

Cem Alhan
Editor

Hello we do it minimally invasive.

Vildan
Ziyaretçi
Vildan

Eşimin ana damarı 100 de 90 tıkalı artı 4 damarı daha tıkalı baypas diyorlar sgk kapsamına giriyor mu bu ameliyat robotik ameliyat ? Baypas korkutuyor bizi 😢 aşgorta geçmiyorsa maliyeti nedir ? 😢😢

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Eşinizin durumu robotik cerrahi için uygun değil. Geçmiş olsun.

Vildan yılmaz
Ziyaretçi
Vildan yılmaz

Eşim 53 yaşında ce kalp damarları tıkalı ana damar 100 de 99 dediler ve hemen ameliyat diyolar iki haftadan beri dıktor doktor geziyorum ( robot cerrahisi ) ile ameliyat olabilir mı açık ameliyat kkorkutucu 🥺 ve iyileşme süreci uzun robot cerrahisinin maliyeti bedir ?

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Anjiyo görüntülerini yollarsanız değerlendiririm. Geçmiş olsun.

hasan ağ
Ziyaretçi
hasan ağ

merhaba hocam erkek kardeşim 33 yaşında 11 sene önce kalp kapakcigi değişti malesef 40 gün sonra tekrar acil ameliyat olmak zorunda kaldı aynı kapakcigi değiştiler ve şimdi öbür kapakcigi da değişmesi lazım hava kaçırıyor kapalı ameliyat olabilir mi yardımcı olabilir misiniz saygılar. 05435715214

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Raporlarını yollayın değerlendireyim.
05334047694