MENÜ

KAPAT

Basında Cem Alhan

İnancı Gereği Kansız Ameliyat Yapıldı

İnançları gereği kan almak istemeyen ve 15 yıldır met ameliyatı olmayı bekleyen 56 yaşındaki hastaya özel bir uygulama ile kansız kalp ameliyatı yapıldı.

Yehova Şahitleri tarikatına bağlı olduğu için inançları gereği kan almak istemeyen 56 yaşındaki Ayşe Akbulak’a özel bir uygulama ile kansız kalp ameliyatı yapıldı. Ayşe Akbulak tam 15 yıldır met ameliyatı bekliyordu. Aortasında yetersizlik olduğu saptanmış ve bu nedenle hareketleri kısıtlanmıştı. En ufak hareketle yoruluyordu. 1995’te anjiyoda kalp kapağının görevini yapmadığı saptanmış ve doktorlar ameliyat olmasını teklif etmişlerdi. Ancak, Yehova Şahidi olan Ayşe Akbulak, inançları gereği kan kullanılmasını istemiyordu. Doktorlardan ameliyatı kansız yapma sözü alamadığı için yıllarca operasyonu reddetti. Ailesiyle birlikte kansız ameliyatsız yöntemlerini araştırdı. Ama sonuç alınamadı. Başvurduğu hekimlerin bir kısmı kansız ameliyat yöntemini uygulamayı riskleri gerekçesiyle kabul etmedi, kimi de kan vermeyeceğine Dair Akbulak’ın istediği garantiyi vermedi. Ayşe Akbulak, dini inançları ve sağlığı arasındaki kararla baş başa kaldı. Sonunda inançları ağır bastı. Sağlık durumu da giderek çözülemeyen daha karmaşık bir hale gelmişti.

Tarikat Öğüt Etti

Durumunun acil bir hal alması üzerine Yehova’nın Şahitlerinin Hastane İrtibat Heyeti’ne başvuran Akbulak daha önce bir kansız ameliyat olan bir başka Yehova Şahidi’nin önerisi uzerine Doç. Dr Cem Alhan ile irtibata geçti. Ayşe Akbulak ameliyata girerken kesinlikle kan istemediğine ve acil bir durumda kan verilmeyeceğine dair bir kağıt imzaladı. Belgede, “Kan naklini hiçbir şekilde istemiyorum, hekimimle görüştüm, hekimlerimizi de herhangi bir sorumluluk altında tutmuyorum, bu benim vicdani kararımdır” diye yazıyordu. Bunun dışında yine de ameliyata girecek doktorlarından defalarca söz aldı. Ardından ameliyat gerçekleşti ve başarıyla sonuçlandı.

Sağlığına Kavuştu

Ayşe Akbulak, “Yehova Şahitleri vicdanına göre karar Verme özgürlüğüne sahiptir. Benim kutsal yazılara göre eğitilen vicdanım böyle bir yöntemi seçmemde etkili oldu. Her kalp ameliyatı sonrası ortaya çıkabilecek ağrıların dışında ciddi bir sorun yaşamadım. Ameliyat sırasında bir sorun olsaydı doktor vicdani kararıma uygun hareket edecekti . Bunun sözünü verdiği için ameliyatı kabul ettim ” diye konuştu. Kansız ameliyat için istediği teminatı aldıktan sonra ameliyat olan Ayşe Akbulak kısa sürede sağlığına kavuştu. Akbulak, “İnançlarıma Saygı gösterdikleri için doktorlara teşekkür ederim” dedi.

İnancı Gereği Kansız Ameliyat Yapıldı hakkında soru ve yorumlarınızı bizimle paylaşın.

2

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Cem AlhanAnonim Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Merhaba Teşekkür ediyorum .Sadece Şunu belirtmek istiyorum .Yehova Şahitleri Bir Tarikat Değildir . Hristiyandırlar ve İsa Peygamberin İncilde Kayıtlı Rehberliğine göre inançlarını yaşarlar.

Cem Alhan
Editor

Merhaba. O deyim bana ait değil, haberi yapan gazetecinin. Uyarınız için teşekkürler.