MENÜ

KAPAT

İlgi Alanları

Ozaki Prosedürü

Aort darlığı, aort yetersizliği ve biküspid aort kapak hastalıkları nedeniyle aort kapağına cerrahi girişim gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda ilk önceliğimiz kapağı tamir etmek olsa da kapaktaki yapısal bozukluklar (kireç vs) buna her zaman olanak tanımamaktadır. Kapağın tamir edilemediği durumlarda kapağı çıkartıp yerine protez kapak koymak gerekmektedir. Ancak hiçbir protez kapak insan kapağının yerini tutmamaktadır.

Protez kapakların kullanımının sakıncalı olabileceği durumlarda alternatif cerrahi tedavi yöntemlerinin başında Ozaki prosedürü gelmektedir.
Ozaki ameliyatı standart aort kapak ameliyatlarıyla aynı şekilde yapılır. Ancak protez olarak mekanik kapak veya biyolojik kapak kullanılmaz. Bunlar yerine kireçli kapak temizlenir. Aort kapağının orijinal ölçüleri alınır. Belli bir şablon dahilinde hastanın kendi kalp zarı (perikard) kullanılarak hastaya özgü bir kapak oluşturulur.

Avantajları: Hiç yabancı doku kullanılmaması. Ameliyattan sonra kan sulandırıcı ilaç kullanma gereksinimi olmaması. Enfeksiyonlara karşı dirençli olması. Ameliyat sonrası kalp bloğu ve kalp pili gereksiniminin neredeyse sıfır olmasıdır.

Dr. Ozaki’nin ameliyat ettiği 2007 yılından bu yana ameliyat ettiği 1100’ü aşkın hastanın 12 senelik takiplerinde hastaların %95.8’inde yeni bir ameliyat ihtiyacı olmamıştır.

Türkiye’de bu yöntemin ilk uygulayıcılarından olan merkezimizde bugüne dek 40’u aşkın hastaya % 100 başarı ile bu ameliyat yapılmıştır.

Ozaki ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

Ozaki Prosedürü hakkında
soru ve yorumlarınızı bizimle paylaşın.

54

avatar
27 Comment threads
27 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
Akif GülBerkay Şahinmuhammed emin özevliyaAyşegül Çataloluk. Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
.
Ziyaretçi
.

Hocam, genç hastalarda (20- 30) bu yöntem uygulnırsa iyi sonuç alınır mı? Ameliyat tekrar olunca ne kadar risk oluşur? Günlük yaşantıyı etkilemeyen bir yöntem isteyen yirmili yşlardki bir hstad bu yöntemi önerir misiniz?

Cem Alhan
Editor

Merhaba, genç hastalarda da bu tekniğin sonuçları iyi. Ancak 12 seneden daha uzun sonuçlar belli değil. Çünkü 12 senedir bu ameliyat yapılabiliyor. Geçmiş olsun.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Çok teşekkürler hocam. Allah bilginize emeğinize kuvvet versin.

Mehmet salih soydaş
Ziyaretçi
Mehmet salih soydaş

Hocam merhabalar. Biküspit aort darlıklarında da uygulanabilirmi?

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Evet uygulanabiliyor.

Çetin karartı
Ziyaretçi
Çetin karartı

İyi çalışmalar hocam bu ozaki prosedürü mitral kapak içinde geçerlimi acaba şimdiden sonsuz teşekkürler

Cem Alhan
Editor

Maalesef hayır. Geçmiş olsun.

Mehmet yorulmaz
Ziyaretçi
Mehmet yorulmaz

Hocam ben daha önce aort kapak değişti mekanik kapak takıldı araştırmadan oldum bilmiyordum comodin kullanıyorum kurtulmak istiyorum acaba ozaki sistemi kendi kalp zarimdan tekrar kapak ameliyatı olabilirmiyim

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Teorik olarak evet olabilirsiniz. Ama iyi bir fikir mi bilemedim. Geçmiş olsun.

. Hüseyin dayanır
Ziyaretçi
. Hüseyin dayanır

Önçelikle Emeği geçen hepinize sonsuz saygılarımı sunuyorum.Benim en büyük şansım CEM Algan hocamın olması ve böyle bir sağlık kuruluşunda ozaki kalp ameliyatı olmamın elit bir ortamda iyileşmenin ayrıcalığını yaşadın sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Cem hocama canımız feda .Beni tek şaşırtan şey neden bir acı hissetmedim bu beni şaşırtıyor

Cem Alhan
Editor

Hüseyin bey merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Ağrı acı hissetmemeniz bizden çok sizinle ilgili bir şey. Ağrı eşiğiniz yüksek. Bu bakımdan şanslısınız. İyi seneler dilerim.

Güzin YILMAZ
Ziyaretçi
Güzin YILMAZ

Hocam 13 yaşında noncompaction kardiyomiyopati ve 2 derece aort kapak yetmezliği olan oğlum için özaki yöntemi uygulanabilir mi? Göğüs kemiği kesilmeden tamir yapılabilir mi?

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Yapılabilir ama şu an erken. 4. derece olunca yapılır. Geçmiş olsun.

S. Ç. Ç.
Ziyaretçi
S. Ç. Ç.

Merhaba hocam eşim Ht hastası. Aort anevrizması 5.2 ve aort kapak kalsifikasyonu nedeni ile bentall yöntemi operasyon önerildi. Ozaki yöntemi uygun olur mu?

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Ozaki için uygunluğu kesin olarak ameliyat esnasında belli olur. Bu şekilde ameliyat ettiğimiz bir çok hastamız var. Geçmiş olsun.

Hüseyin dayanır
Ziyaretçi
Hüseyin dayanır

Canımız hocamız . Cem Allan Beyefendi. Yapmış olduğunuz ozaki Amaliyatınız için sonsuz şükranlarımı sunuyorum tüm Ekip Çalışma Ekibinize sonsuz sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Hepiniz. Nefes gibisiniz

Sertaç SEVEN
Ziyaretçi
Sertaç SEVEN

Merhaba Hocam
Ben 40 yaşındayım aort yetmezliği var ben ozaki yöntemiyle ameliyat olursam bu kapakçığın bozulma durumunda mekanik kapak takılabilir mi ve takılırsa tekrardan açılarak mı yapılır kasık içinden girilerek değiştirilebilir mi

Cem Alhan
Editor

Merhaba, gerekirse mekanik kapak takılabilir ancak bu kasıktan olmaz. Kasıktan sadece biyolojik kapakları takabiliyoruz.

Akif Ozdemir
Ziyaretçi
Akif Ozdemir

Hocam Merhabalar. Ozaki yöntemi ile aort kapağı değişen bir hasta spor yapabilir mi? Teşekkür ederim.

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Tabi yapabilir.

İsmail Bölür
Ziyaretçi
İsmail Bölür

Hocam saygılar sunuyorum benim iki kalp kapakçığı değişmesi için ameliyat günü belirlenmesi için mayıs sonunda belli olur dediler eğitim araştırma hastanesinde ne tavsiye edersiniz teşekkür ederim saygılar

Cem Alhan
Editor

Merhaba, ameliyat gerekli dedilerse olun tabi. Geçmiş olsun.

Ali yigit
Ziyaretçi
Ali yigit

Hocam Merhabalar,
Ozaki prosodürüü minimal yöntem ile mi gerceklestiriyorsunuz?
Ayrica Genc yasta olan ve gogus kafesini actirmak istemeyen hastalar icin ozakiyi yonetmini koltuk altindan gerceklestirilme sansi varmidir?
Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler

Cem Alhan
Editor

Evet yapıyoruz.

İsmail yaman
Ziyaretçi
İsmail yaman

Hocam merhabalar.benim oğlum şuan 2 yaşında doğduğunda bisküspit aort kapak teşhisi koyuldu.2 aylikken anjiyo yardımı ile balonla yapısı bozulmadan az da olsa genislettiler ve şuan hala takipte.devlet hastanesi olduğu için pek bişey ogrenemiyoruz açıkcasi çok kalabalık olduğu için doktorlarda yoğun.suan 19 kilo oldu ve gelişimi gayet iyi ve hareketli problem yok suanlik. Ameliyat gerekirtiginde ozaki yöntemini kullanmak istiyoruz ama bu çocuk ileride buyudugu zaman takılan yapraklar küçük gelirmi kalbine tekrar ameliyat gerekirmi nasıl bir süreç yaşarız.sizden ricam bizi aydınlatırsanız.tsk ederim

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Ben bebek ve küçük çocuk ameliyatları yapmıyorum. Bu konuda Mehmet Akif Hastanesinden Dr. Sertaç Haydın size yardımcı olabilir. Kendisiyle iletişime geçmenizi öneririm. Geçmiş olsun dileklerimle.

.
Ziyaretçi
.

Yaşım 42 boy 180 kilo 110 çıkan aort anevrizması teşhisi konuldu 48 mm aort yetmezliği 2 ameliyat olmam gerekirmi göğsümü kesmeden olabilirmi bilgi almak istiyorum

Cem Alhan
Editor

Meryaba. Ameliyat için henüz erken. 50 mm’yi aşınca ameliyat öneriyoruz. Ameliyatınız kemik kesilmeden yapılabilir. Geçmiş olsun.

Erol Yapıcı
Ziyaretçi
Erol Yapıcı

Hocam, saygılar.
9 yıl önce aort yetmezliği nedeniyle aort kökü replasmanı ve aort kapağı tamiri oprasyonu geçiren(bu arada ascendan aortaya da greft kondu) biri olarak aort stenozu nedeniyle prognoza bağlı olarak yeni bir operasyon için aday durumundayım.
Öncelikle öğrenmek istediğim;
Ozaki prosedüründe operasyon ortalama ne kadar sürüyor. Hastanın perikardından yapılan aort kapağı önceden mi, operasyon sırasında mı hazırlanıyor. Bir de, herhangi bir kısıtlaması(yaş v.s) var mı?
İyi çalışmalar diliyorum.

Cem Alhan
Editor

Merhaba, ameliyat 3-4 saat sürüyor. Kapak ameliyat esnasında hazırlanıyor. Ozaki ameliyatı için herhangi bir kısıtlama yok. Geçmiş olsun.