MENÜ

KAPAT

İlgi Alanları

Ozaki Prosedürü

Aort darlığı, aort yetersizliği ve biküspid aort kapak hastalıkları nedeniyle aort kapağına cerrahi girişim gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda ilk önceliğimiz kapağı tamir etmek olsa da kapaktaki yapısal bozukluklar (kireç vs) buna her zaman olanak tanımamaktadır. Kapağın tamir edilemediği durumlarda kapağı çıkartıp yerine protez kapak koymak gerekmektedir. Ancak hiçbir protez kapak insan kapağının yerini tutmamaktadır.

Protez kapakların kullanımının sakıncalı olabileceği durumlarda alternatif cerrahi tedavi yöntemlerinin başında Ozaki prosedürü gelmektedir.
Ozaki ameliyatı standart aort kapak ameliyatlarıyla aynı şekilde yapılır. Ancak protez olarak mekanik kapak veya biyolojik kapak kullanılmaz. Bunlar yerine kireçli kapak temizlenir. Aort kapağının orijinal ölçüleri alınır. Belli bir şablon dahilinde hastanın kendi kalp zarı (perikard) kullanılarak hastaya özgü bir kapak oluşturulur.

Avantajları: Hiç yabancı doku kullanılmaması. Ameliyattan sonra kan sulandırıcı ilaç kullanma gereksinimi olmaması. Enfeksiyonlara karşı dirençli olması. Ameliyat sonrası kalp bloğu ve kalp pili gereksiniminin neredeyse sıfır olmasıdır.

Dr. Ozaki’nin ameliyat ettiği 2007 yılından bu yana ameliyat ettiği 1100’ü aşkın hastanın 12 senelik takiplerinde hastaların %95.8’inde yeni bir ameliyat ihtiyacı olmamıştır.

Türkiye’de bu yöntemin ilk uygulayıcılarından olan merkezimizde bugüne dek 40’u aşkın hastaya % 100 başarı ile bu ameliyat yapılmıştır.

Ozaki ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

Ozaki Prosedürü hakkında
soru ve yorumlarınızı bizimle paylaşın.

avatar