MENÜ

KAPAT

İlgi Alanları

Ozaki Prosedürü

Aort darlığı, aort yetersizliği ve biküspid aort kapak hastalıkları nedeniyle aort kapağına cerrahi girişim gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda ilk önceliğimiz kapağı tamir etmek olsa da kapaktaki yapısal bozukluklar (kireç vs) buna her zaman olanak tanımamaktadır. Kapağın tamir edilemediği durumlarda kapağı çıkartıp yerine protez kapak koymak gerekmektedir. Ancak hiçbir protez kapak insan kapağının yerini tutmamaktadır.

Protez kapakların kullanımının sakıncalı olabileceği durumlarda alternatif cerrahi tedavi yöntemlerinin başında Ozaki prosedürü gelmektedir.
Ozaki ameliyatı standart aort kapak ameliyatlarıyla aynı şekilde yapılır. Ancak protez olarak mekanik kapak veya biyolojik kapak kullanılmaz. Bunlar yerine kireçli kapak temizlenir. Aort kapağının orijinal ölçüleri alınır. Belli bir şablon dahilinde hastanın kendi kalp zarı (perikard) kullanılarak hastaya özgü bir kapak oluşturulur.

Avantajları: Hiç yabancı doku kullanılmaması. Ameliyattan sonra kan sulandırıcı ilaç kullanma gereksinimi olmaması. Enfeksiyonlara karşı dirençli olması. Ameliyat sonrası kalp bloğu ve kalp pili gereksiniminin neredeyse sıfır olmasıdır.

Dr. Ozaki’nin ameliyat ettiği 2007 yılından bu yana ameliyat ettiği 1100’ü aşkın hastanın 12 senelik takiplerinde hastaların %95.8’inde yeni bir ameliyat ihtiyacı olmamıştır.

Türkiye’de bu yöntemin ilk uygulayıcılarından olan merkezimizde bugüne dek 40’u aşkın hastaya % 100 başarı ile bu ameliyat yapılmıştır.

Ozaki ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

Ozaki Prosedürü hakkında
soru ve yorumlarınızı bizimle paylaşın.

18

avatar
9 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Sertaç SEVENHüseyin dayanırS. Ç. Ç.Güzin YILMAZ. Hüseyin dayanır Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
.
Ziyaretçi
.

Hocam, genç hastalarda (20- 30) bu yöntem uygulnırsa iyi sonuç alınır mı? Ameliyat tekrar olunca ne kadar risk oluşur? Günlük yaşantıyı etkilemeyen bir yöntem isteyen yirmili yşlardki bir hstad bu yöntemi önerir misiniz?

Cem Alhan
Editor

Merhaba, genç hastalarda da bu tekniğin sonuçları iyi. Ancak 12 seneden daha uzun sonuçlar belli değil. Çünkü 12 senedir bu ameliyat yapılabiliyor. Geçmiş olsun.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Çok teşekkürler hocam. Allah bilginize emeğinize kuvvet versin.

Mehmet salih soydaş
Ziyaretçi
Mehmet salih soydaş

Hocam merhabalar. Biküspit aort darlıklarında da uygulanabilirmi?

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Evet uygulanabiliyor.

Çetin karartı
Ziyaretçi
Çetin karartı

İyi çalışmalar hocam bu ozaki prosedürü mitral kapak içinde geçerlimi acaba şimdiden sonsuz teşekkürler

Cem Alhan
Editor

Maalesef hayır. Geçmiş olsun.

Mehmet yorulmaz
Ziyaretçi
Mehmet yorulmaz

Hocam ben daha önce aort kapak değişti mekanik kapak takıldı araştırmadan oldum bilmiyordum comodin kullanıyorum kurtulmak istiyorum acaba ozaki sistemi kendi kalp zarimdan tekrar kapak ameliyatı olabilirmiyim

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Teorik olarak evet olabilirsiniz. Ama iyi bir fikir mi bilemedim. Geçmiş olsun.

. Hüseyin dayanır
Ziyaretçi
. Hüseyin dayanır

Önçelikle Emeği geçen hepinize sonsuz saygılarımı sunuyorum.Benim en büyük şansım CEM Algan hocamın olması ve böyle bir sağlık kuruluşunda ozaki kalp ameliyatı olmamın elit bir ortamda iyileşmenin ayrıcalığını yaşadın sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Cem hocama canımız feda .Beni tek şaşırtan şey neden bir acı hissetmedim bu beni şaşırtıyor

Cem Alhan
Editor

Hüseyin bey merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Ağrı acı hissetmemeniz bizden çok sizinle ilgili bir şey. Ağrı eşiğiniz yüksek. Bu bakımdan şanslısınız. İyi seneler dilerim.

Güzin YILMAZ
Ziyaretçi
Güzin YILMAZ

Hocam 13 yaşında noncompaction kardiyomiyopati ve 2 derece aort kapak yetmezliği olan oğlum için özaki yöntemi uygulanabilir mi? Göğüs kemiği kesilmeden tamir yapılabilir mi?

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Yapılabilir ama şu an erken. 4. derece olunca yapılır. Geçmiş olsun.

S. Ç. Ç.
Ziyaretçi
S. Ç. Ç.

Merhaba hocam eşim Ht hastası. Aort anevrizması 5.2 ve aort kapak kalsifikasyonu nedeni ile bentall yöntemi operasyon önerildi. Ozaki yöntemi uygun olur mu?

Cem Alhan
Editor

Merhaba. Ozaki için uygunluğu kesin olarak ameliyat esnasında belli olur. Bu şekilde ameliyat ettiğimiz bir çok hastamız var. Geçmiş olsun.

Hüseyin dayanır
Ziyaretçi
Hüseyin dayanır

Canımız hocamız . Cem Allan Beyefendi. Yapmış olduğunuz ozaki Amaliyatınız için sonsuz şükranlarımı sunuyorum tüm Ekip Çalışma Ekibinize sonsuz sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Hepiniz. Nefes gibisiniz

Sertaç SEVEN
Ziyaretçi
Sertaç SEVEN

Merhaba Hocam
Ben 40 yaşındayım aort yetmezliği var ben ozaki yöntemiyle ameliyat olursam bu kapakçığın bozulma durumunda mekanik kapak takılabilir mi ve takılırsa tekrardan açılarak mı yapılır kasık içinden girilerek değiştirilebilir mi

Cem Alhan
Editor

Merhaba, gerekirse mekanik kapak takılabilir ancak bu kasıktan olmaz. Kasıktan sadece biyolojik kapakları takabiliyoruz.