MENÜ

KAPAT

Basında Cem Alhan

Etiketler:

Dünyada İlk Kez, By-Pass Ameliyatı Baştan Sona Ameliyat Robotuyla Gerçekleştirildi

Kalp ve damar cerrahı Prof. Dr. Cem Alhan, dünyada ilk kez, by-pass ameliyatını baştan sona ameliyat robotuyla gerçekleştirdi.

Ameliyat ekibinin başındaki kalp ve damar cerrahı Prof. Dr. Cem Alhan, dünyada ilk kez, by-pass ameliyatının baştan sonra ameliyat robotuyla gerçekleştiğini söyledi.

Kısa mesafe yürürken dahi ciddi bacak ağrısı çeken Kuaför olan Mehmet Güler’e (47) yapılan tetkiklerde, her iki bacağa kan taşıyan karın ana atar damarında (aort) tam tıkanıklık saptandı. Bu tıkanıklık nedeniyle bacaklarına kan gitmiyor, bu da ağrılara, üşümeye yol açıyordu. Damarın içinde biriken pıhtının atması halinde bacakta kangrene yol açma riski vardı.

Canlı Ameliyat Görüntüleri / Web Tv

Kalp ve damar hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Cem Alhan ameliyatın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Damarın bacaklara uzanan iki kolunun tekrar kanlanabilmesi için suni damarla by-pass yapılması gerekiyordu. Prof. Dr. Alhan, klasik cerrahide uygulanan göğüsü 25-30 santimetre açmak ve her iki kasıkta kesi yapmak yerine vücutta açılacak 5 milimetrelik deliklerden girilerek yapılan robotik cerrahiyi önerdi. Hasta kısa bir süre düşündükten sonra robotlu ameliyata “evet” dedi.

Dünyada İlk Kez Kullanılan Yöntem: Robot Destekli, Kesisiz By-Pass

Ameliyat Acıbadem Maslak Hastanesi’nde yapıldı. Robot destekli, kesisiz by-pass’da tüm işlemler, karın ve kasıklarda hiç bir kesi yapmadan, karın bölgesinde açılan altı delikten gerçekleştirildi. Bu deliklerin dördüne robotun kolları yerleştirildi. Kalan iki delikten de ameliyata yardımcı diğer aletler sokuldu. 5.5 saat süren ameliyata, Prof. Dr. Alhan başlanlığındaki 3 kişilik kalp ve damar cerrahi ekibinin yanısıra, Prof. Dr. Tayfun Karahasanoğlu’nun başkanlığında yine 3 kişilik genel cerrahi ekibi ve 2 anestezi uzmanı da katıldı. Hazırlıkları genel cerrahlar yaptı, Prof. Dr. Alhan ve ekibi ekibi de ameliyatı tamamladı. Önce aortun içerisindeki pıhtılar yine robotla temizlendi. Daha sonra da by-pass’a geçildi. Ters Y şeklindeki suni damarın ucu aorta dikildi, iki kolu da kasıktaki damarlara bağlanarak by-pass tamamlandı. Çekilen bilgisayarlı tomografik anjiyografide by-pass yapılan damarların mükemmel çalıştığı görüntülenerek taburcu edildi.

Prof.Dr. Alhan, robotik cerrahiyle yapılan ameliyatların her yıl ciddi oranda artış gösterdiğini söylüyor. “Bu yöntem aynı laparoskopik yöntem gibi. Laparoskopik cerrahinin hastaya sağladığı avantajlar burada da geçerli. Ancak burada robotun sağladığı 3 boyutlu görüntüleme ve robot kollarının çok gelişmiş hareket yetenekleri (hareket yeteneği insan kolundan fazla) nedeniyle işlem daha hızlı ve güvenli yapılıyor” dedi.

Robotik By-Pass’ın Avantajı

• Hasta çok kısa sürede iyileşiyor.
• Operasyon küçük deliklerden gerçekleştirildiği için hastada kesi izi olmuyor.
• Enfeksiyon riski en aza iniyor.
• Kanama riski ve kan ihtiyacı çok düşük.
• Dren takılmıyor.
• Hasta çok kısa sürede taburcu oluyor.


Hürriyet – İŞTE 8 DEFA BÜYÜTÜLMÜŞ ROBOTİK BY-PASS GÖRÜNTÜLERİ

Dünyada İlk Kez, By-Pass Ameliyatı Baştan Sona Ameliyat Robotuyla Gerçekleştirildi hakkında soru ve yorumlarınızı bizimle paylaşın.

1

avatar
0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler