MENÜ

KAPAT

Basında Cem Alhan

Cam Kemik Hastasına Kendi Kalp Zarından Kapakçık Yapıldı

Hastalığı nadir, tedavi yöntemi ise bir ilk…
Türk doktorlar dünyada ilk kez bir cam kemik hastasına kendi kalp zarından kalp kapağı oluşturdu


İstanbul’da bir bankada asistan olarak çalışan 37 yaşındaki Emre Çağlar, Osteogenesis İmperfecta (Cam Kemik) hastasıydı. Çağlar’ın kemikleri basit bir nedenle bile kırılabiliyordu, tam 15 kez kemik kırığı yaşamıştı. Üstelik kırık sonrası iç kanama da gelişiyordu. İyileşme süreci de normalden daha uzun ve zorlu oluyordu.

Emre Çağlar’ın başka bir sorunu daha vardı; hızlı kalp çarpıntısı. Çarpıntılar sıklaşınca bir uzmana başvurdu. Kalp kapakçığı bozulmuştu. En fazla 55 mm olması gereken kalbi büyüyerek 64 mm boyutuna ulaşmıştı. Bu 9 milimlik fark, hayatla ölüm arasındaki farkın da başlangıcı oldu. Cam kemik hastalığı kalbini de olumsuz etkilemişti. Ameliyatta hem kırık ve kanama riski vardı, hem de protez kapak takıldığında kan sulandırıcı ilaç içmek zorunda kalacaktı ki, bu da yeni bir risk demekti.

Acıbadem Maslak Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cem Alhan’a ulaştı. Tek sorusu vardı: ‘Kapağı kurtarabilir miyiz?’ Çünkü protez kapak riskliydi. Prof. Dr. Cem Alhan, “Değil kurtarmak, sana yepyeni bir kapak yaparız hem de kendi kalp zarından” deyince sevinçten havalara uçtu. Prof. Dr. Cem Alhan, Çağlar’a ‘Ozaki yöntemi‘ni uyguladı.

Dünyadaki sayılı merkezde kullanılan yöntem ilk kez bir cam kemik hastasında denendi. Hastanın kendi kalp zarından yeni kapak oluşturuldu. Sonucu değerlendiren Prof. Dr. Alhan, Çağlar’ın artık çok daha sağlıklı olduğunu söyledi. Alhan, “Ozaki yöntemi sayesinde artık hastalara yabancı bir madde kullanmadan, kendi kalp zarlarından oluşturulan kapaklar ile kalp kapak ameliyatı yapabileceğiz” dedi.

Sabah – Cam kemik hastasına kendi kalp zarından kapakçık yapıldı

Cam Kemik Hastasına Kendi Kalp Zarından Kapakçık Yapıldı hakkında soru ve yorumlarınızı bizimle paylaşın.

avatar