Kalp Kapakçığı Ameliyatı

Linkedin Pinterest

Kalp Kapakçığı Ameliyatında en çok ameliyat edilen kapakçıklar aort ve mitral kapaktır. Bir Üçüncü olarak triküspid kapak da etkilenerek sorun çıkarabilir.

Cerrahi Çözümler
Kalp Kapakçığı Ameliyatı

Kalpte 4 adet kapak bulunur. Yaşamın herhangi bir döneminde, çeşitli sebeplere bağlı olarak, bu kapakların bir veya birden fazlasında sorun çıkabilir. Bu hastalığın sebepleri ise doğumsal veya kalıtsal olabilir. En fazla etkilenen kapaklar aort ve mitral kapaktır. Ancak üçüncü olarak triküspid kapak da etkilenerek sorun çıkarabilir.
Kapakla ilgili rahatsızlık, kapağın daralması sonucu kan akımının azalması veya yetmezliği sonucu kanın geriye kaçması durumudur. Darlık veya yetmezlik tek tek görülebileceği gibi, her ikisi birden de meydana gelebilir.
Kalp kapaklarında görülen bu rahatsızlık kalbin yükünü daha fazla arttıracağı için, uzun sürmesi halinde kalbin yapısında geri dönüşü zor bozukluklara neden olabilir.
Son 10 sene içerisinde gelişen teknoloji ile Minimal İnvaziv ( Küçük Kesi, Koltuk Altı Kalp Ameliyatı v.s ) ve Da Vinci Robotik Cerrahi Kalp Kapakçığı Ameliyatları yüksek başarı oranları ile giderek artan sayılarda yapılmaktadır. Bu tür ameliyatların en büyük avantajları; kemik kesilmemesi, daha az ağrı, daha hızlı iyileşme, küçük kesi nedeni ile daha kozmetik olması ve günlük yaşantıya daha çabuk dönülmesidir.

Aort Kapak Ameliyatı

Aort Kapak: Kalpten çıkan ana damar olan aort damarının hemen başındaki kalp kapağıdır. Kalbin pompaladığı kanın tekrar kalbe geri dönmesini engellemektedir. Bu Kapakta hastalık sonucu darlık veya yetersizlik olabilir.
Aort Kapak Ameliyatı: En sık yapılan aort kapak ameliyatları, kalsifik aort kapağı , romatizmal aort kapağı ve biküspid aort kapağı hastalıkları nedeni ile yapılmaktadır. Aort Kalp Kapağı ameliyatlarında öncelikli olarak kalp kapağının tamir edilmesi, tamire uygun değil ise protez kapak ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Mitral Kapak Ameliyatı

Mitral Kapak: Kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında yer almaktadır. Sol karıncığın pompaladığı kanın sol kulakçığa geri dönmesini engellemektedir.
Mitral Kapak Ameliyatı: Sıklıkla romatizmal hastalık ve dejeneratif hastalık sonucu kapakta darlık veya yetersizlik oluşur. Mitral Kalp Kapağı ameliyatlarında öncelikli olarak kalp kapağının tamir edilmesi, tamire uygun değil ise protez kapak ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Triküspid Kapak Ameliyatı

Triküspid Kapak: Kalbin sağ kulakçığı ile sağ karıncığı arasında yer almaktadır. Sağ karıncığın pompaladığı kanın sağ kulakçığa geri dönmesini engellemektedir.
Triküspid Kapak Ameliyatı: Sıklıkla romatizmal hastalık veya mitral kapak hastalığı sonucu kapakta darlık veya yetersizlik oluşur. Triküspid Kalp Kapağı ameliyatlarında öncelikli olarak kalp kapağının tamir edilmesi, tamire uygun değil ise protez kapak ile değiştirilmesi gerekmektedir.