Aort kapağı değişimine alternatif olan tavi yönteminin riskleri var midir?

Linkedin Pinterest
Youtube

Aort kapağı değişimine alternatif olan tavi yönteminin çok iyi bir alternatif olmasına rağmen riskleri vardır, bu girişiminde kendine özgü komplikasyonları vardır.

Öncelikle en büyük risk; damara giriş yerinde ortaya çıkan komplikasyonlardır.Çünkü normalde koronal anjiyo’da çok ince teller ile anjiyografi yapılmaktadır.Fakat Tavi işleminde ince tellerin üzerinden de daha kalın katetaller gönderilmektedir ve bu teller yaklaşık olarak 5mm, 6mm, 7mm çapında olabilmektedir.

Dolayısıyla damarları ince olan, damarlarında kireç olan hastalarda damara ait problemler ortaya çıkabilmektedir.

 

Diğer önemli bir risk; İşlem esnasında daralmış, kireçlenmiş kapağı balonlar açarak daha sonrasında oraya bir kapat oturtuyoruz.

Balonla açma işlemi esnasında  o bölümden kopabilecek çok küçük partiküller “enbolizasyon” dediğimiz gidip beyin veya diğer dokulardaki küçük damarları tıkayarak ona ait problemler yaratabilir.

Bir diğer 3.Komlikasyon yine Tavi’ye özgü ; Kalpteki kapağı değiştirdiğimiz, yani o tavi ile kapağı koyduğumuz yerde, kalbin elektiriksel iletim sistemi mevcut, oelektiriksel iletim sisteminin zedelenmesi sonucu blok dediğimiz bir problem ortaya çıkabilmektedir.Bu blok eğer kalıcı bir blok ise kalp pili ile tedavi edilebilmektedir.Bu yüzden tavi yönteminde blok’ta önemli komplikasyonlardan ve nispeten sık görülen komplikasyonlardan bir tanesidir.